Toimipistesivu
Lehtolenkki ja Kaivospolku
Esteettömyystiedot
Tarkemmat tiedotTarkemmat tiedot esteettömyydestä (uusi välilehti)
Ulkoilureitti
Pysäköintialueella on yksi esteetön autopaikka mutta ei opastaulua. Matka autopaikalta luontoreitin alkupisteeseen on yli 100 metriä. Pysäköintialue on asfalttia.
Saattoliikenteen pysähtymispaikka on yli 100 metrin päässä luontoreitin alkupisteestä.
Luontoreitti on ympyräreitti. Reitin pituus on noin 1,2 km.
Luontoreitin varrella on 3 opastaulua.
Reitin varrella on suuntaviittoja reitin keskeisissä risteyskohdissa. Reitti on merkitty puihin tunnus- tai kilpimerkeillä.
Luontoreitti on osittain pehmeä ja epätasainen. Kulkureitillä on materiaalina kivituhkaa, puuhaketta, luonnonalustaa (kiviä ja juuria), lankkureitti (lankut poikittain).
Kulkuväylällä on kapeita kohtia, joista pyörätuoli tai lastenvaunut eivät mahdu läpi.
Kulkureitillä on jyrkkiä mäkiä, joista suurimman korkeusero alhaalta ylös on 15 metriä tai enemmän (jyrkin nousukulma yli 30 %).
Kulkureitillä on portaita. Pisimmissä portaissa on 60 porrasaskelmaa tai enemmän (toteutettu avoaskelmina, kompastumisvaara). Portaiden molemmilla puolilla on käsijohteet.
Luontoreitin varrella on kaksi levähdyspaikkaa, joissa on penkkejä. Penkit on mitoitettu aikuisille.